TREND ALARMI!

Floral Makeup Trend

Burcu Türkmen Uslu

3/16/20232 min read

İlkbahar'ın optimist havasını yüzünüze taşıyın. ister iddialı ve avangart boyutlarda, isterseniz minimal boyutlarda floral aplikeleri (çiçek parçalarını) yüzünüze veya göz kapaklarınıza şeffaf formüllü güçlü bir kirpik yapıştırıcısı ile uygulayabilirsiniz. sizin için bu trende uygun görselleri bir moodboard üzerinde topladım ve bu görsellerden ilham alarak Floral makyaj trendine uygun bir makyaj tasarladım. kirpik yapıştırıcı olarak DUO marka yapıştırıcı tercih ettim.

Floral Makeup

Peki bu trend kim tarafından ve nasıl ortaya çıktı?

Frida Kahlo’nun son yıllarda yeniden keşfedilmesi ile artan “popülerliği” saçlara çiçeklerin tekrardan takılması akımını getirdi. Özellikle düğün, nişan gibi törenlerde görmeye alıştığımız çiçekli taçlar günlük hayatta da sıkça kullanılır oldu. Bu trendi popüler hale getiren makyaj artistinin adı Ellie Costello. (üzerine tıklayıp instagram hesabına ulaşabilir, diğer makyaj tasarımlarını da inceleyebilirsiniz)

İnstagramda 59.800 takipçisi olan Ellie kendi deyimi ile 19 yaşında “Self-taught” bir makyaj artisti. Yani kendi kendini eğiterek bu işi meslek haline getirmiş. Önceleri çiçekleri az kullanıp tüm yüze desen çizerek uygulamış makyajlarını. Kişisel hesabını incelediğinizde sık sık pastel tonlarla yapılmış çiçek ve mozaik desenlerini görebilirsiniz

2016 yılında başlayan bu serüveni ise çok kısa sürede onun tanınmasına sebep olmuş. Makyaj fırçasını kullanmakta zamanla ustalaşan Ellie kendi kendine denemeler yaparak benzeri olmayan bir makyaj sanatçısı olma yolunda hızla ilerliyor. yaptığı yeniden canlandırdığı bu akım da o kadar etkili olur mu bilinmez. Ama kulağa hiç de fena bir fikir gibi gelmiyor.

Bu makyajı hediye gelen çiçek aranjmanını görünce tasarlamayı planladım. Tasarlamadan önce yukarıdaki moodboard (ilham panosunu) oluşturdum. bütün görselleri "pinterest" uygulamasından buldum ve daha sonra çiçek aranjmanının içindeki çiçekler yerine sadece Gypsophila kullanmaya karar verdim. Ve ortaya bu harika bahar esintili makyaj tasarımı ortaya çıktı.

Ellie Costello'nun "floral makeup"tasarımlarından bir tanesi daha fazlası için instagram sayfasını ziyaret edin...